Sme certifikovaný predajca
produktov San Marco

Priamo na predajni Vám
namiešame 1 200 odtieňov

V stavebníctve máme viac ako
20 rokov skúseností

Na základe 40tich recenzií
máme hodnotenie 5z5

Čo je benátsky štuk

Benátsky štuk, inak známy aj ako stucco veneziano, je dekoratívna úprava stien, ktorá sa používa v interiéroch. Zjednodušene povedané ide o vápennú omietku s prímesou mramorového prachu. Jej odbornou aplikáciou vznikne špecifická štruktúra, ktorá vo výsledku imituje mramorový efekt a dokáže dodať priestoru štýl, šmrnc a nádych luxusu. Popri tom je však cenovo dostupný a tak aj vy môžete mať steny inšpirované benátskymi palácmi.

História benátskeho štuku

Jeho prvopočiatky siahajú až do doby pred 9 500 rokmi. Vykopávky v oblasti dnešného Jordánska ukázali, že tamojší obyvatelia používali vo svojich príbytkoch jeho primitívnu verziu. Odtiaľ sa neskôr rozšíril na Apeninský poloostrov, kde začali starí rimania primiešavať do štuku mramorový prach. V určitých podobách pretrval stredovek a v období renesancie sa spopularizoval v oblasti Benátok. Práve tam v 17. storočí vznikla jeho verzia, ktorá sa vyznačovala vysokým leskom, a zrodilo sa stucco veneziano, u nás známe ako Benátsky štuk.

star_text_01Created with Sketch.

Je výnimočne odolný, dokáže vydržať aj desiatky rokov

star_text_01Created with Sketch.

Vďaka tomu, že nemá špáry, neplesnivie

star_text_01Created with Sketch.

Je umývateľný vodou

star_text_01Created with Sketch.

Dá sa aplikovať na sadrokartón, sadrovú stierku alebo sadrovú omietku

star_text_01Created with Sketch.

Je možné aplikovať ho aj na zložité prvky ako stĺpy a podobne

Ako aplikovať benátsky štuk?

V prvom rade by sme radi upozornili, že kvalita výsledného efektu závisí na skúsenostiach a zručnosti človeka, ktorý benátsky štuk aplikuje. V PROFIPAINTe sme pre našich klientov úspešne realizovali stovky zadaní a sme oficiálnym distribútorom renomovaného talianskeho výrobcu dekoratívnych omietok San Marco. V prípade, že si na realizáciu netrúfate sami, kontaktujte nás a radi Vám pomôžeme. V prípade, že ste zruční domáci majstri, čítajte ďalej.

1. Krok: príprava podkladu

Podkladový povrch, na ktorý chcete benátsky štuk aplikovať by mal byť maximálne hladký a rovný.

2. Krok: penetračný náter

Na pripravený podkladový povrch naneste jednu súvislú vrstvu penetračného náteru. My odporúčame Atomo priamo od San Marco, ktorý nájdete v našom e-shope.

3. Krok: podkladový náter

Po vyschnutí penetračného náteru aplikujte podkladový náter od San Marco – Decorfond. Je určený špeciálne na benátsky štuk a vyznačuje sa lepšou priľnavosťou.

4. Krok: aplikácia benátskeho štuku

Po vyschnutíní podkladového náteru prichádza hlavný krok – aplikácia samotného benátskeho štuku. Samotný benátsky štuk sa nanáša v 2-3 vrstvách. V našej ponuke máme však aj iné druhy benátskych omietok a počet vrstiev závisí na konkrétnom type materiálu. Napríklad pri jednom z najobľúbenejších produktov v našej ponuke, Marcopolo Luxury, postačí iba jeden náter.

5. Krok: leštenie omietky

V tomto kroku dodáte svojej novej stene efektný lesk. V našom e-shope nájdete produkty, ktoré vám tento krok uľahčia, kliknite a vyberte si.

6. Krok: impregnácia omietky

Záverečný krok je dobrovoľný, no určite ho odporúčame. Impregnáciou získa vaša nová dekoratívna omietka na odolnosti a pokiaľ ste ju aplikovali napríklad do kuchyne alebo kúpeľne, mnohonásobne sa vám vráti. Na impregnáciu odporúčame Decorfilm lucido od San Marco.

BONUS – pozrite si video s ukážkou aplikácie benátskeho štuku od San Marco

Chcete vidieť viac videí s ukážkou aplikácie benátskeho štuku?

Ukážky benátskeho štuku

Vyberte si z našich produktov

Potrebujete poradiť v oblasti benátskeho štuku? Kontaktujte nás

Posledné články z nášho blogu

+421 903 404 131

profipaint@profipaint.sk