Sme certifikovaný predajca
produktov San Marco

Priamo na predajni Vám
namiešame 1 200 odtieňov

V stavebníctve máme viac ako
20 rokov skúseností

Čo je benátsky štuk

Benátsky štuk, inak známy aj ako stucco veneziano, je dekoratívna úprava stien, ktorá sa používa v interiéroch. Zjednodušene povedané ide o vápennú omietku s prímesou mramorového prachu. Jej odbornou aplikáciou vznikne špecifická štruktúra, ktorá vo výsledku imituje mramorový efekt a dokáže dodať priestoru štýl, šmrnc a nádych luxusu. Popri tom je však cenovo dostupný a tak aj vy môžete mať steny inšpirované benátskymi palácmi.

História benátskeho štuku

Jeho prvopočiatky siahajú až do doby pred 9 500 rokmi. Vykopávky v oblasti dnešného Jordánska ukázali, že tamojší obyvatelia používali vo svojich príbytkoch jeho primitívnu verziu. Odtiaľ sa neskôr rozšíril na Apeninský poloostrov, kde začali starí rimania primiešavať do štuku mramorový prach. V určitých podobách pretrval stredovek a v období renesancie sa spopularizoval v oblasti Benátok. Práve tam v 17. storočí vznikla jeho verzia, ktorá sa vyznačovala vysokým leskom, a zrodilo sa stucco veneziano, u nás známe ako Benátsky štuk.

star_text_01Created with Sketch.

Je výnimočne odolný, dokáže vydržať aj desiatky rokov

star_text_01Created with Sketch.

Vďaka tomu, že nemá špáry, neplesnivie

star_text_01Created with Sketch.

Je umývateľný vodou

star_text_01Created with Sketch.

Dá sa aplikovať na sadrokartón, sadrovú stierku alebo sadrovú omietku

star_text_01Created with Sketch.

Je možné aplikovať ho aj na zložité prvky ako stĺpy a podobne

Ako aplikovať benátsky štuk?

V prvom rade by sme radi upozornili, že kvalita výsledného efektu závisí na skúsenostiach a zručnosti človeka, ktorý benátsky štuk aplikuje. V PROFIPAINTe sme pre našich klientov úspešne realizovali stovky zadaní a sme oficiálnym distribútorom renomovaného talianskeho výrobcu dekoratívnych omietok San Marco. V prípade, že si na realizáciu netrúfate sami, kontaktujte nás a radi Vám pomôžeme. V prípade, že ste zruční domáci majstri, čítajte ďalej.

1. Krok: príprava podkladu

Podkladový povrch, na ktorý chcete benátsky štuk aplikovať by mal byť maximálne hladký a rovný.

2. Krok: penetračný náter

Na pripravený podkladový povrch naneste jednu súvislú vrstvu penetračného náteru. My odporúčame Atomo priamo od San Marco, ktorý nájdete v našom e-shope.

3. Krok: podkladový náter

Po vyschnutí penetračného náteru aplikujte podkladový náter od San Marco – Decorfond. Je určený špeciálne na benátsky štuk a vyznačuje sa lepšou priľnavosťou.

4. Krok: aplikácia benátskeho štuku

Po vyschnutíní podkladového náteru prichádza hlavný krok – aplikácia samotného benátskeho štuku. Samotný benátsky štuk sa nanáša v 2-3 vrstvách. V našej ponuke máme však aj iné druhy benátskych omietok a počet vrstiev závisí na konkrétnom type materiálu. Napríklad pri jednom z najobľúbenejších produktov v našej ponuke, Marcopolo Luxury, postačí iba jeden náter.

5. Krok: leštenie omietky

V tomto kroku dodáte svojej novej stene efektný lesk. V našom e-shope nájdete produkty, ktoré vám tento krok uľahčia, kliknite a vyberte si.

6. Krok: impregnácia omietky

Záverečný krok je dobrovoľný, no určite ho odporúčame. Impregnáciou získa vaša nová dekoratívna omietka na odolnosti a pokiaľ ste ju aplikovali napríklad do kuchyne alebo kúpeľne, mnohonásobne sa vám vráti. Na impregnáciu odporúčame Decorfilm lucido od San Marco.

BONUS – pozrite si video s ukážkou aplikácie benátskeho štuku od San Marco

Chcete vidieť viac videí s ukážkou aplikácie benátskeho štuku?

Ukážky benátskeho štuku

Vyberte si z našich produktov

Potrebujete poradiť v oblasti benátskeho štuku? Kontaktujte nás

+421 903 404 131

profipaint@profipaint.sk