Male Painter with arm crossed holding paint roller, Interior working with paint roller in room, shape and structure.
Tento článok pre Vás napísal PROFIPAINT

Tento článok pre Vás napísal PROFIPAINT

Sme certifikovaní predajcovia produktov a realizátori náterov San Marco

Ako chrániť svoje zdravie vďaka maľovaniu?

Vo všeobecnosti sa riadime tým, že sa snažíme vyhýbať veciam, ktoré boli napadnuté plesňou. Pokiaľ ale nehovoríme napríklad o potravinách, kde sa môžeme stretnúť aj s jedlou plesňou alebo hubou. Škodlivé účinky plesne sú známe už dávno. V minulosti boli dokonca určité druhy používané na otravu nepriateľských studní a zdrojov vody.

V dnešných časoch nám ale plesne bezprostredne život neohrozujú. Je ale dobré sa im vyhýbať a prípadne ich včas odstrániť. Eliminovať ich výskyt vieme použitím farby na stenu, ktorá má protiplesňové účinky. Odhliadnuc od zdravotných komplikácií, ktoré sú schopné plesne vyvolať, kazia aj celkový vizuálny dojem. Ľudia náchylní na plesne sú predovšetkým alergici a ľudia so zníženou imunitou. Pleseň môže vyvolať radu ťažkostí, ako napríklad respiračné ťažkosti, dýchavicu, podráždenie očí, nosa, hrdla a podobne.

Plesne v budovách

Podmienky pre výskyt plesne začínajú, keď do našich príbytkov prenikne nežiadúca voda. Ideálne prostredie pre ne vzniká vďaka vlhkým materiálom v miestnosti, kde je stála teplota a pohyb vzduchu je obmedzený. Zistiť príčinu vzniku plesne môže byť skutočne náročné. Niekedy môže ísť o netesnosti a priesaky vody, ktoré sa dajú ľahko odstrániť. V horších prípadoch môže ísť o väčšie stavebné zásahy alebo zmeny.

Plesne majú radi aj okolie plastových okien. Tie hermeticky uzatvoria priestor. Ak v miestnosti vznikne vodná para, kondenzuje sa na najchladnejšom mieste, čo sú samozrejme okná. V ich okolí v dôsledku zvýšenej vlhkosti môže vzniknúť pleseň, ktorá bude postupne ničiť malovku a pôsobiť neesteticky. Jeden so spôsobov ako ochrániť svoj domov pred plesňou je použitie špeciálnych náterov. Existuje rada náterov na ošetrenie povrchov v miestnostiach so zvýšenou vlhkosťou, ako napríklad kúpeľňa.

Farby na stenu a ochranné nátery

Farby na stenu a nátery používané proti vzniku plesní majú špecifické vlastnosti, ktoré pomáhajú udržať steny čisté a bez plesní. Sú vhodné najmä do miestností, kde hrozí zvýšená kondenzácia vodnej pary. Tá má za následok vznik plesne. Okrem spomenutej kúpelne to môže byť aj kuchyňa, pivnice, sauny či plavárne.

Takýto náter predstavuje antikondenzačná protiplesňová farba Superconfort. Je vhodná pre všetky druhy interiérov pričom má spomenuté protiplesňové účinky. Má výbornú priedušnosť a tvorí estetický finálny vzhľad. Nemusíte sa teda báť, že by vaša stena vyzerala horšie ako pri obyčajných farbách na stenu. Má tiež aj možnosti tónovania na jemné pastelové odtiene. Výsledný efekt bude mať teda okrem príjemného povrchu aj veľmi dobré hygienické vlastnosti.

Zdieľajte tento článok

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Nenašli ste, čo ste hľadali?

+421 903 404 131

profipaint@profipaint.sk