sofa-wooden-table-living-room-interior-with-plant-concrete-wall-3d-rendering2
Picture of Tento článok pre Vás napísal PROFIPAINT

Tento článok pre Vás napísal PROFIPAINT

Sme certifikovaní predajcovia produktov a realizátori náterov San Marco

Aké farby sa hodia k sivej

Hneď na úvod treba povedať, že k sivej farbe sa hodia takmer všetky odtiene. Sivá predstavuje neutrálnosť a ako taká je vhodným „partnerom“ pre žltú, zelenú, červenú, modrú, a tak ďalej. Všetko závisí na tom, aký máte vkus a akú náladu chcete vo svojom byte, dome alebo kancelárii vytvoriť.

V tomto článku Vám poradíme ako na to, a pridáme aj zopár ukážok priestorov, ktoré sa nám páčia 🙂

O sivej farbe

Podľa niektorých zdrojov bola oficiálne pomenovaná až v roku 1934 a faktom je, že v roku 2021 ju vyhlásili za Farbu roka. Napriek tomu, že je obvykle spájaná s nudnosťou, existujú jej desiatky rôznych odtieňov vďaka čomu je svojsky pestrá. A podľa toho, kde sa na tejto škále odtieňov pohybujete, môže jej (domnelú) nudnosť nahradiť pozitívny ale aj depresívny dojem.

V každom prípade sa však psychológovia zhodujú, že má moc upokojovať a pri správnom použití dokonca navodiť harmóniu. Taktiež je spájaná s biznisom a sofistikovanosťou, napriek tomu, že bola údajne v starom Ríme farbou chudoby.

Vo výsledku tak ide o vzácne rozporuplnú farbu, ktorá dokáže v priestore zanechať dojem. No ako vytvoriť ten správny?

S čím kombinovať sivú farbu

Ako sme písali už v úvode, možnosti sú takmer neobmedzené. Pri písaní tohto článku sme boli zvedaví na to, ako uchopili tému aj kolegovia vo svete a našli sme množstvo tipov. Z nášho uhlu pohľadu však išlo skôr o trendy a názory, ako nadčasové pravdy. Okrem toho sme v PROFIPAINT presvedčení, že pri tvorbe domova treba vychádzať v prvom rade zo seba a až potom zohľadňovať trendy. Čo z toho, že je momentálne „in“ horčicová farba, keď ju z duše nenávidíte? 🙂

Na konci tohto článku nájdete galériu fotiek na inšpiráciu. No najprv Vám dáme pár tipov, ako vybrať vhodnú kombináciu farieb podľa seba.

1. Pomôžte si Heringovým farebným kruhom

Server brightside.me pripravil veľmi praktický prehľad techniky kombinácií farieb. Je založený na celosvetovo uznávanom základnom farebnom systéme organizovanom do kruhu. Prišiel s ním nemecký lekár Ewald Hering na konci devätnásteho storočia a dodnes je používaný ako efektívna pomôcka.

V Brightside.me znázornili šesť techník kombinácie farieb, ktoré nájdete aj s popisom v galérii nižšie.

Doplnkové (tiež známe ako kontrastné) farby sú farby, ktoré sú umiestnené oproti sebe na farebnom kruhu. Kombinácia takýchto farieb vytvára živý a energizujúci efekt

Triáda je kombináciou 3 farieb, ktoré sú od seba na farebnom kruhu rovnako vzdialené. Vytvára efekt vysokého kontrastu a zároveň zachováva „harmóniu“. Takáto kompozícia vyzerá živo aj pri použití bledých a nesýtených farieb.

V tomto prípade si vezmete jednu základnú farbu a dve doplnkové farby, ktoré ležia na oboch protiľahlých stranách základnej farby. Efekt vytvorený takouto schémou je rovnako kontrastný ako ten predchádzajúci, ale o niečo menej intenzívny. 

Ide o schému, ktorá obsahuje jednu základnú a dve doplnkové farby plus ďalšiu farbu, ktorá zvýrazňuje akcenty. Príklad: modro-zelená, modrofialová, oranžovo-červená, oranžovo-žltá.

Kombinácia 4 farieb, ktoré sú na farebnom kruhu od seba rovnako vzdialené. V tomto prípade sa farby navzájom líšia v tóne, ale sú aj doplnkové. To vytvára dynamický, živý a hravý efekt. 

Ide o kombináciu 2 až 5 (ideálne 2 až 3) farieb, ktoré sú na farebnom kruhu susediace. Tieto kombinácie pôsobia upokojujúcim dojmom. 

2. Pomôžte si webom coolors.co

Táto šikovná online pomôcka Vám hravou formou pomôže zostaviť vhodnú paletu farieb. Web je síce v angličtine, no ak používate Google chrome, môžete si zapnúť jeho preklad do slovenčiny (kliknite kdekoľvek na ploche webu pravým tlačítkom myši a vyberte si z ponuky „Preložiť do jazyka slovenčina“).

Keď sa dostanete do rozhrania na miešanie farieb, môžete si navoliť počet farieb, ktoré chcete kombinovať. Potom stačí stláčať klávesu „space“ a keď sa Vám na monitore objaví vyhovujúci odtieň sivej, uzamknite ju cez ikonku zámku. A ďalej Vám bude web stránka (stláčaním klávesy „space“) ponúkať už iba tie odtiene, ktoré k nej pasujú 🙂

3. používajte pravidlo 60:30:10

Tento tip oceníte skôr v situácii, kedy už máte vybrané farby, no ešte hľadáte ich vhodný pomer. Je veľmi jednoduchý a zaručene ním nič nepokazíte:

60%

priestoru by mala tvoriť Vaša primárna farba. To znamená tá, ktorá má dominovať v celkovom dojme. Obvykle sa používa na stenu alebo steny, koberec, sedačku a iné, veľké prvky

30%

priestoru by mala tvoriť Vaša sekundárna farba. Jej úlohou je asistovať primárnej farbe, mala by ju dopĺňať, nie s ňou výrazne kontrastovať. V sekundárnej farbe môžete mať prevedené napríklad závesy, obraz na stene, vankúše a podobne

10%

priestoru venujte doplnkovej farbe, ktorá by mala pôsobiť ako pozitívne rušivý prvok. Tým pádom kontrastovať s primárnou farbou a príjemne oživiť priestor. Môže to byť prestieranie na stole, vázy a rôzne dekoratívne drobnosti

3. bonusový tip

Keď budete mať predstavu o odtieňoch, ktoré chcete vo svojom priestore použiť, stiahnite si aplikáciu go.Color. Je priamo od renomovaného výrobcu farieb San Marco a nájdete ju na platforme App Store aj Google Play. V rámci nej si budete môcť zvoliť odtieň, ktorý sa Vám páči, a naniesť ho na stenu prostredníctvom rozšírenej reality.

Sivé odtiene odporúčané dizajnérmi

Ako sme písali už v úvode – s desiatkami rôznych odtieňov je sivá farba svojsky pestrá. Pokiaľ ste nad touto vetou rozhodili obočím, nechajte sa presvedčiť výberom, ktorý pre server elledecor.com zostavili prední interiéroví dizajnéri z celého sveta. Uvidíte, že aj sivá vie byť prekvapivo farebná 🙂

Inšpirujte sa našou galériou

A na záver sľúbená galéria na inšpiráciu. Všetky fotografie sú realizáciou od renomovaného talianskeho výrobcu farieb San Marco.

V PROFIPAINT sme ich certifikovaným predajcom a špecialistom na dekoratívne omietky známe aj ako benátsky štuk. Navštívte nás v predajni v bratislavskom R1 Centre, kde Vám radi poradíme a namiešame až 1 200 rôznych odtieňov farieb 🙂

Zdieľajte tento článok

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Nenašli ste, čo ste hľadali?

+421 903 404 131

profipaint@profipaint.sk