heringov farebny kruh thumbnail
Picture of Tento článok pre Vás napísal PROFIPAINT

Tento článok pre Vás napísal PROFIPAINT

Sme certifikovaní predajcovia produktov a realizátori náterov San Marco

Heringov farebný kruh

Pokiaľ ste si niekedy nevedeli poradiť so všetkými možnosťami kombinácie farieb vo vašej domácnosti (alebo na pracovisku), máme pre vás šikovnú pomôcku – Heringov farebný kruh 🙂 Nižšie Vám vysvetlíme, čo to je a ako ho správne používať.

Kto bol Ewald Hering

Ewald Hering (1834-1918) bol nemecký fyziológ a psychológ, ktorý je známy svojimi príspevkami k štúdiu zrakového vnímania. Je známy najmä svojou formuláciou „teórie oponentných procesov“, ktorá vysvetľuje farebné videnie pomocou troch protichodných párov farieb: červená-zelená, modro-žltá a čierno-biela. Na základoch jeho práce vznikla neskôr pomôcka, ktorá je dnes vyhľadávanou v oblasti (nielen) interiérového dizajnu.

Pozrite si jednotlivé spôsoby kombinácie farieb

Doplnková farebná kombinácia

Doplnkové (tiež známe ako kontrastné) farby sú farby, ktoré sú umiestnené oproti sebe na farebnom kruhu. Kombinácia takýchto farieb vytvára živý a energizujúci efekt

Rozdelená doplnková kombinácia

Triáda je kombináciou 3 farieb, ktoré sú od seba na farebnom kruhu rovnako vzdialené. Vytvára efekt vysokého kontrastu a zároveň zachováva „harmóniu“. Takáto kompozícia vyzerá živo aj pri použití bledých a nesýtených farieb.

Triáda

V tomto prípade si vezmete jednu základnú farbu a dve doplnkové farby, ktoré ležia na oboch protiľahlých stranách základnej farby. Efekt vytvorený takouto schémou je rovnako kontrastný ako ten predchádzajúci, ale o niečo menej intenzívny. 

Obdĺžnik

Ide o schému, ktorá obsahuje jednu základnú a dve doplnkové farby plus ďalšiu farbu, ktorá zvýrazňuje akcenty. Príklad: modro-zelená, modrofialová, oranžovo-červená, oranžovo-žltá.

Štvorec

Kombinácia 4 farieb, ktoré sú na farebnom kruhu od seba rovnako vzdialené. V tomto prípade sa farby navzájom líšia v tóne, ale sú aj doplnkové. To vytvára dynamický, živý a hravý efekt. 

Analógová kombinácia farieb

Ide o kombináciu 2 až 5 (ideálne 2 až 3) farieb, ktoré sú na farebnom kruhu susediace. Tieto kombinácie pôsobia upokojujúcim dojmom. 

Pozrite si galériu všetkých typov kombinácií

Veríme, že pre Vás bude Heringov farebný kruh užitočnou pomôckou a sledujte naše sociálne siete pre viac užitočných článkov 🙂

 

V PROFIPAINT sme ich certifikovaným predajcom a špecialistom na dekoratívne omietky známe aj ako benátsky štuk. Navštívte nás v predajni v bratislavskom R1 Centre, kde Vám radi poradíme a namiešame až 1 200 rôznych odtieňov farieb 🙂

Zdieľajte tento článok

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Nenašli ste, čo ste hľadali?

+421 903 404 131

profipaint@profipaint.sk