heringov farebny kruh thumbnail
Tento článok pre Vás napísal PROFIPAINT

Tento článok pre Vás napísal PROFIPAINT

Sme certifikovaní predajcovia produktov a realizátori náterov San Marco

Heringov farebný kruh

Hneď na úvod treba povedať, že k sivej farbe sa hodia takmer všetky odtiene. Sivá predstavuje neutrálnosť a ako taká je vhodným „partnerom“ pre žltú, zelenú, červenú, modrú, a tak ďalej. Všetko závisí na tom, aký máte vkus a akú náladu chcete vo svojom byte, dome alebo kancelárii vytvoriť.

V tomto článku Vám poradíme ako na to, a pridáme aj zopár ukážok priestorov, ktoré sa nám páčia 🙂

Kto bol Ewald Hering

Podľa niektorých zdrojov bola oficiálne pomenovaná až v roku 1934 a faktom je, že v roku 2021 ju vyhlásili za Farbu roka. Napriek tomu, že je obvykle spájaná s nudnosťou, existujú jej desiatky rôznych odtieňov vďaka čomu je svojsky pestrá. A podľa toho, kde sa na tejto škále odtieňov pohybujete, môže jej (domnelú) nudnosť nahradiť pozitívny ale aj depresívny dojem.

V každom prípade sa však psychológovia zhodujú, že má moc upokojovať a pri správnom použití dokonca navodiť harmóniu. Taktiež je spájaná s biznisom a sofistikovanosťou, napriek tomu, že bola údajne v starom Ríme farbou chudoby.

Vo výsledku tak ide o vzácne rozporuplnú farbu, ktorá dokáže v priestore zanechať dojem. No ako vytvoriť ten správny?

Pozrite si jednotlivé spôsoby kombinácie farieb

Doplnková farebná kombinácia

Doplnkové (tiež známe ako kontrastné) farby sú farby, ktoré sú umiestnené oproti sebe na farebnom kruhu. Kombinácia takýchto farieb vytvára živý a energizujúci efekt

Rozdelená doplnková kombinácia

Triáda je kombináciou 3 farieb, ktoré sú od seba na farebnom kruhu rovnako vzdialené. Vytvára efekt vysokého kontrastu a zároveň zachováva „harmóniu“. Takáto kompozícia vyzerá živo aj pri použití bledých a nesýtených farieb.

Triáda

V tomto prípade si vezmete jednu základnú farbu a dve doplnkové farby, ktoré ležia na oboch protiľahlých stranách základnej farby. Efekt vytvorený takouto schémou je rovnako kontrastný ako ten predchádzajúci, ale o niečo menej intenzívny. 

Obdĺžnik

Ide o schému, ktorá obsahuje jednu základnú a dve doplnkové farby plus ďalšiu farbu, ktorá zvýrazňuje akcenty. Príklad: modro-zelená, modrofialová, oranžovo-červená, oranžovo-žltá.

Štvorec

Kombinácia 4 farieb, ktoré sú na farebnom kruhu od seba rovnako vzdialené. V tomto prípade sa farby navzájom líšia v tóne, ale sú aj doplnkové. To vytvára dynamický, živý a hravý efekt. 

Analógová kombinácia farieb

Ide o kombináciu 2 až 5 (ideálne 2 až 3) farieb, ktoré sú na farebnom kruhu susediace. Tieto kombinácie pôsobia upokojujúcim dojmom. 

Pozrite si galériu všetkých tipov kombinácií

A na záver sľúbená galéria na inšpiráciu. Všetky fotografie sú realizáciou od renomovaného talianskeho výrobcu farieb San Marco.

V PROFIPAINT sme ich certifikovaným predajcom a špecialistom na dekoratívne omietky známe aj ako benátsky štuk. Navštívte nás v predajni v bratislavskom R1 Centre, kde Vám radi poradíme a namiešame až 1 200 rôznych odtieňov farieb 🙂

Zdieľajte tento článok

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Nenašli ste, čo ste hľadali?

+421 903 404 131

profipaint@profipaint.sk