back-school-concept-school-books-colored-pencils-clock-blue-wall
Picture of Tento článok pre Vás napísal PROFIPAINT

Tento článok pre Vás napísal PROFIPAINT

Sme certifikovaní predajcovia produktov a realizátori náterov San Marco

Najväčšie zaujímavosti o farbách

Svet farieb nie je rozhodne čierno-biely, preto nie je núdza o zaujímavé informácie 🙂 Viete, ktorá farba je oficiálne najškaredšia? Alebo ktorá je najvzácnejšia? V tomto blogu Vás s nimi zoznámime.

Vedeli ste, že žltá farba môže spôsobovať nevoľnosť?

Podľa výskumov prináša v „malých dávkach“ skôr pozitívne účinky, ako pozdvihnutie nálady či prílev energie 🙂 No pokiaľ by ste sa rozhodli použiť žltú farbu na stenách interiéru, riskujete možnosť, že sa budete Vy alebo Vaša návšteva potýkať s nevoľnosťou. A hoci to hrozí u malej skupiny ľudí, údajne je dostatočne veľká na to, aby aj aerolínie preventívne šetrili s použitím žltej farby v interiéroch lietadiel 😊

Vedeli ste, že najdrahšia farba sveta je Lapis Lazuli? 🙂 Teda pokiaľ sa bavíme o farbách, ktoré si viete reálne kúpiť (nie ako nižšie uvedená VANTABLACK).

Patrí medzi najstaršie farby na svete, jej korene siahajú do šiesteho storočia a pochádza z Afganistanu. Jej vysoká hodnota je zapríčinená spôsobom, akým sa získava. Lapis Lazuli je totiž polodrahokam a farba z neho sa vyrába jeho trením, čím vzniká prášok, ktorý je ďalej spracovaný do výsledného produktu. Tento proces je teda veľmi náročný na výrobu a to sa odráža na výslednej cene Lapis Lazuli, ktorá môže dosiahnuť až 360 dolárov za 5 gramov 🙂

Vedeli ste, že ružová farba má upokojujúci účinok? 🙂

S objavom prišiel doktor Alexander Schauss, ktorý realizoval štúdiu na amerických väzňoch. Podľa jeho záverov dokázal jeden špecifický odtieň ružovej upokojiť inak problémových väzňov a znížiť ich agresivitu 🙂 Tento odtieň je známy ako „Baker Miller Pink“ a v rámci experimentu ním bola nafarbená celá cela, vrátane podlahy aj stropu.

Neskôr našlo toto zistenie aj prekvapivé uplatnenie v športe. Niektoré americké univerzity nechali vymaľovať šatne hosťujúcich tímov na ružovo, sľubovali si od toho zhoršenie kvality ich výkonu na ihrisku. Neskôr boli tieto praktiky zakázané 🙂

Hoci sa dá o tomto „titule“ donekonečna polemizovať, existuje jedna farba, ktorá má naňho dôkazy 🙂 Jej označenie je Pantone 448 C a prischol jej názov Fádna tmavo hnedá, za ktorému vďačí Austrálii.

Práve tam v roku 2012 zorganizovali na 1 000 ľuďoch výskum, ktorého cieľom bolo nájsť najodpudivejšiu farbu sveta. A nebola náhoda, že všetkých 1 000 respondentov boli fajčiari, pretože sa mal „víťazný“ odtieň ocitnúť na krabičkách cigariet.

„Titul“ získala Fádna tmavo hnedá a v priebehu najbližších rokov ju začali na rovnaké účely používať aj v Thajsku, Belgicku, Francúzsku, Izraeli a ďalších krajinách.

Zaujímavosťou je, že tento odtieň najprv označovali ako „Olivová zelená“. Proti tomu sa však ozvala Austrálska olivová asociácia, ktorá nechcela byť spájaná s najškaredšou farbou sveta 🙂 Na druhú stranu sa nemala ako ozvať Mona Lisa, ktorej obraz obsahuje veľa Fádnej tmavo hnedej a považuje sa za jeden z najkrásnejších na svete 🙂

Čo z toho vyplýva? Že aj „najškaredšia“ farba vie pri správnom použití priniesť krásny výsledok 😊

Zdroje o tom, ktorá farba je najvzácnejšia na svete, sa líšia. Začneme teda tou, ktorá sa medzi ne určite zaraďuje, no okrem toho je podľa nás najzaujímavejšia z hľadiska svojich vlastností 🙂
Jej meno je VANTABLACK a je tou najčiernejšou farbou na svete 🙂 Je tak čierna, až pohlcuje takmer 100% svetla, ktoré na ňu dopadá, a preto môžu ňou pokryté predmety pôsobiť ako dvojrozmerné.
Na rozdiel od väčšiny ďalších farieb, ktoré uvedieme, sa však nevyskytuje vo voľnej prírode. Vyrobili sme ju my, ľudia, a to komplikovaným technologickým procesom. A hoci by možno našla využitie v spálňach tých najzaritejších spachtošov, nie je voľne komerčne dostupná – využíva sa pri cestách do vesmíru 🙂.
Vedeli ste, že kombinácia červenej a žltej zvyšuje chuť na jedlo? 🙂

Teória, ktorej prischol názov „kečupovo-horčicová“ údajne vyplynula z viacerých výskumov. Podľa nich má už samotná červená farba moc prebudiť apetít. V kombinácii so žltou by malo ísť o zaručený spôsob ako do nás dostať jedlo, a na potvrdenie teórie sa ponúka najväčší fastfood reťazec na svete – McDonald´s. No okrem nich používa jednu alebo obe z týchto farieb celý rad (u nás väčšinou neznámych) sietí – Arby’s, Wendy’s, Panda Express, Chick-fil-A, KFC, Dairy Queen, Carl’s Jr., Pizza Hut, In-N-Out, Denny’s, Outback Steakhouse, Ruby Tuesday’s a desiatky ďalších.

Vedeli ste, že existuje pomenovanie pre sivú farbu, ktorú väčšina ľudí vidí keď sa v miestnosti zhasnú svetlá?

Sekundu pred tým ako si Vaše oči privyknú na tmu, môžete vidieť odtieň sivej, ktorá sa nazýva Eigengrau alebo aj Eigenlicht. Jej označenie vzniklo v 19. storočí a ako prvý ju pomenoval nemecký filzof a fyzik Gustav Theodor Fechner 🙂

Čo ďalej?

Pozrite si naše produkty

Pozrite si naše služby

Zdieľajte tento článok

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Nenašli ste, čo ste hľadali?

+421 903 404 131

profipaint@profipaint.sk