cierna farba
Picture of Tento článok pre Vás napísal PROFIPAINT

Tento článok pre Vás napísal PROFIPAINT

Sme certifikovaní predajcovia produktov a realizátori náterov San Marco

Čierna farba a jej význam

História čiernej farby

Vďaka uhliu a vynálezu ohňa je čierna farba jedným z prvých odtieňov, ktoré začalo ľudstvo vyrábať a používať. Dôkazom toho sú jaskynné maľby datované do obdobia pred 40 000 rokmi, jedna z nich je napríklad vo francúzskom Lascaux.

Starí egypťania si čiernu farbu spájali s plodnosťou a znovuzrodením, rimania a gréci zasa s nám bližším trúchlením a smútkom. V stredoveku sa už čierna farba spájala s prevažne negatívnymi témami ako smrť či hriech (spomeňme si na postrach stredoveku – čierny mor), hoci napríklad mnísi a mníšky ju nosili na znak skromnosti.

V tomto smere sa toho veľa nezmenilo až do 20teho storočia, kedy začala byť čierna farba aj vďaka Coco Channel vnímaná ako „chic“, elegantná a moderná. Neskôr sa začala spájať s rebéliou či profesionalitou a minimalizmom.

Zaujímavým na čiernej farbe je práve to, že jej súčasné vnímanie obsahuje všetky fázy, ktorými si historicky prechádzala. Na znak trúchlenia nosíme čierne oblečenie rovnako ako si dáme (prevažne muži) čierne oblečenie napríklad do opery, keď chceme byť elegantní. Príslušníci rôznych cirkví ju taktiež naďalej nosia a ostáva aj charakteristickou farbou pre rôzne subkultúry, ktoré sa vymedzujú voči spoločnosti.

Psychologický význam čiernej farby

Ako mnohé iné odtiene, ktoré sme si v rámci tejto série predstavili, aj čierna farba spája protiklady. Medzi pozitívnejšie charakteristiky, ktoré sa s ňou spájajú, patri napríklad elegancia, sebavedomie, autorita, moc či tajomnosť. A naopak, medzi negatívnejšie patrí smrť, smútok, trúchlenie, strach či depresia.

Ľudia obľubujúci čiernu farbu sú vo všeobecnosti charakterizovaní ako nezávislí, introvertní alebo inklinujúci k vyššej triede. Súčasne však platí, že môže byť čierna farba iba nástrojom na svoju sebaprezentáciu, ktorej cieľom je chrániť.

Paleta čiernej farby

Nižšie nájdete ukážky zopár zaujímavých odtieňov, ktoré spadajú do palety čiernej farby.

Jet black

Najčiernejšia z čiernych 🙂 Je to najtmavší tón, minimalistický, elegantný, moderný.

Uhlová čierna

Zľahka svetlejší odtieň s prímesou sivej.

Onyxová čierna

Bohatý odtieň čiernej s jemným modro-zeleným podtónom. Často sa používa v móde alebo v segmentoch zameraných na luxus.

Ebenová čierna

Tmavá, studená čierna farba s hladkým, takmer zamatovým pocitom. Často používaná v interiérovom dizajne.

Polnočná čierna

Takmer čierny odtieň so slabým modrým podtónom, obľúbený v digitálnych rozhraniach aplikácií a softvérov (napr. tmavé témy).

Praktické použitie v interiéri

Čierna farba veľmi ľahko ovládne celý priestor a preto s ňou treba narábať opatrne v závislosti na miere prirodzeného svetla v danej miestnosti. Vo všeobecnosti sa odporúča používať ju skôr na menšie objekty (jednotlivé kusy nábytku či doplnky). No pokiaľ patríte medzi odvážnejších ľudí a daná miestnosť má dostatok prirodzeného svetla (plusom je aj vyšší strop), môže byť zaujímavé previesť v čiernej farbe jednu stenu.

Čo sa týka materiálov – k čiernej tradične pasuje kov (zlato / mosadz / meď) ale aj tmavšie drevo či kameň. Na jej vyváženie je dobré pracovať so svetlejšími odtieňmi ako biela, béžová, sivá alebo pastelové farby. A špeciálnu pozornosť odporúčame venovať osvetleniu miestnosti – čierna farba svetlo absorbuje, preto rátajte s viacerými zdrojmi svetla. A skvele s ňou funguje teplé (žlté) svetlo 🙂

Galéria ukážok

 

V PROFIPAINT sme ich certifikovaným predajcom a špecialistom na dekoratívne omietky známe aj ako benátsky štuk. Navštívte nás v predajni v bratislavskom R1 Centre, kde Vám radi poradíme a namiešame až 1 200 rôznych odtieňov farieb 🙂

Zdieľajte tento článok

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Nenašli ste, čo ste hľadali?

+421 903 404 131

profipaint@profipaint.sk