V tomto článku sa dozviete:
História zelenej farby
Zelená farba patrí medzi prvé pigmenty, ktoré sa podarili ľudstvu vyrobiť. Vďačí za to pravdepodobne svojmu hojnému výskytu v prírode, čo inšpirovalo ľudí k jej výrobe, ktorá následne často slúžila na tvorbu umenia. Veľmi rozšírená bola v starom Egypte, kde ju získavali z Malachitu, čo je drahý kameň a okrem spomínaného umenia sa s ňou experimentovalo aj v kozmetike.
Aj na opačnom konci sveta, v starej Číne, ju získavali ľudia z nerastu, v tomto prípade z Nefritu. A nezaostali ani gréci či rimania, no všetky tieto staré kultúry sa potýkali s problémami vytvoriť zelený pigment, ktorý by bol stabilný a odolal zubu času.
Tak ako pri ostatných farbách, zlatá éra výroby nastala s rozvojom chémie v 18. a najmä 19tom storočí. Odvtedy máme k dispozícii čoraz širšiu paletu odtieňov, ktoré sú trvácne a zdravotne nezávadné.
Psychologický význam zelenej farby
So zelenou farbou sa naprieč kultúrami spájajú pozitívne pocity a pripisuje sa to najmä tomu, že je charakteristickou farbou a symbolom prírody a života. Z toho dôvodu má na ľudí prevažne upokojujúci účinok a toto potvrdzujú aj závery viacerých štúdií, v ktorých skúmali vplyv farieb na ľudí. Respondenti mali pri dlhšom vystavení zelenej farbe zníženú srdcovú frekvenciu, cítili sa pokojnejšie a niektorí uvádzali aj zlepšenie nálady. A iné výskumy zasa ukázali, že niektorým ľuďom môže pomáhať zelená farba zvýšiť sústredenie alebo kreativitu.
Samozrejme, všetko závisí aj na zvolenom odtieni – zatiaľ čo pocity pokoja vie naladiť skôr tmavší odtieň zelenej, jej svetlejšie odtiene sa spájajú s energiou, ktorá naopak nakopne kreativitu.
Pokiaľ sa teda rozhodnete pre zelenú farbu vo svojom interiéri, dodáte mu optimizmus, energiu a súčasne prvok harmónie typický pre prírodu.
Paleta zelenej farby
Nižšie nájdete ukážky zopár zaujímavých odtieňov, ktoré spadajú do palety zelenej farby.
Šalviová zelená
Mäkká, tlmená a upokojujúca. Ideálna na steny alebo veľký nábytok v spálni či obývačke.
Olivová zelená
Zemitá, teplá a upokojujúca. Skvele vyzerá na čalúnení, závesoch alebo menších kusoch nábytku (napríklad kreslo).
Smaragdová zelená
Hlboká, luxusná a stále odvážna. Ideálna na pohovku či kuchynské skrinky s kovovými prvkami. Krásne vyzerá aj na stene, len to s ňou netreba prehnať aby priestor príliš nezatemnila.
Limetková zelená
Energická a hravá. Treba s ňou opatrne, najlepšia je na malých doplnkoch. Ale pokiaľ zariaďujete kreatívny priestor, môžete jej dopriať podstatne viac voľnosti.
Modro-zelená
Chladná a sofistikovaná, spájajúca zelenú s nádychom modrej. Výborne funguje napríklad na koberčekoch, vázach alebo ako sekundárna farba stien v modernej kúpeľni.
Praktické použitie v interiéri
Ako vždy, všetko závisí na dojme a nálade, ktorú chcete vytvoriť. Ako sme uviedli vyššie – zelená dokáže vytvoriť pokojnú atmosféru aj energický priestor. V prvom prípade by sme odporúčali siahnuť po hlbších tónoch zelenej – napríklad olivové odtiene alebo odtiene šalvie. V kombinácii s prírodnými materiálmi ako drevo, (svetlý) kameň či ľan fungujú skvele.
Pokiaľ by ste chceli niečo odvážnejšie a energickejšie, odporúčame siahnuť po jasnejších odtieňoch zelenej – napríklad smaragdové. V kombinácii s tmavšími farbami vytvoria atraktívny kontrast, ktorý žiari. V tomto prípade je zaujímavou doplnkovou farbou aj zlatá.
Odporúčame zohľadniť aj typ svetlá – zatiaľ čo v prvom prípade by sme išli skôr do žltého svetla, v druhom by lepšie fungovali studenšie odtiene.
Galéria ukážok
V PROFIPAINT sme ich certifikovaným predajcom a špecialistom na dekoratívne omietky známe aj ako benátsky štuk. Navštívte nás v predajni v bratislavskom R1 Centre, kde Vám radi poradíme a namiešame až 1 200 rôznych odtieňov farieb 🙂